היבטים כלכליים – דאעש מול חמאס –הדומה והשונה

בסמינריון עיוני במדעי המדינה או יחב”ל נמצא בדרך כלל כמה פרקים תיאורטי אשר מהווים את סקירת ספרות . הכתיבה היא בהתאם לכללי הכתיבה במדעי החברה (APA) וצריכה להפנות למראי מקום של מאמרים בעברית ובאנגלית. אצלנו תוכלו למצוא תמיכה מלאה בעבודות במדעי המדינה או ביחבל על ידי צוות כותבים מצטיין במדעי החברה.

פה יש דוגמא יפה לסקירת ספרות תיאורטית מתוך עבודה מלאה בנושא דאעש מול חמאס

עבודה זו מפורסמת באתר לאחר שקיבלנו הסכמה של בעלי זכויות היוצרים בעבודה לעשות בה שימוש. העבודה לצורך התרשמות ולמידה בלבד. אין להסיק מהאמור כי עבודה זה נכתבה על ידי צוות האתר ובהחלט ייתכן שלא כך הדבר.

היבטים כלכליים

מבחינה כלכלית ניתן לאמר כי דאעש הינו ארגון בעל עושר ועוצמה כלכלית לא מועטה. לאחר ההשתלטות על מרביתם שך שדות הגז והנפט בסוריה ועל חלק משדות הנפט בעיראק הפכו הרווחים ממכירת הנפט, למקור ההכנסה המרכזי של הארגון. בתקופת התפשטותו המרבית (סוף 2014) עמדו רווחי הארגון, לפי הערכות שונות על מספר מיליוני דולרים ליום ממכירות נפט וגז (כ 30,000 חביות ליום שהופקו ונמכרו במחירים זולים יותר באופן משמעותי ממחירי השוק ומועברות למדינות שונות דרך נתיבי הברחה הקיימים בצפון עיראק וסוריה , דרום טורקיה ובחלקים מסוימים מאיראן). במהלך סוף 2014 עם התגברות תקיפות בעלות הברית, ירדו רווחי הארגון משדות הנפט לפחות ממיליון דולר ליום. הכנסות נוספות של הארגון הינן מדמי מיסים וחסות הנגבים מהאוכלוסייה שתחת שלטונו בערים ובכפרים במחוזות השונים. רווחים המגיעים מפעולות פשע שונות כגון הברחות נשק וסמים (רווחים שהוערכו על ידי ה Gurdian הבריטי בסוף 2014 בכמיליון דולר ליום) , שוד עתיקות מהערים שנכבשו ומכירתן בשוק השחור לאספנים פרטיים, החרמת רכושם של מתנגדי הארגון, שדידת כספי בנקים בערים שנכבשו על ידו ועוד. גבייה של מיסי גולגולת מתושבים שאינם מוסלמים, תרומות שונות מבעלי הון בעולם התומכים בארגון ובמטרותיו וגביית כופר ממשפחות החטופים שנמצאים בידיו (לפי מקורות שונים הרוויח הארגון בשנת 2014 יותר מ 20 מיליון דולר מדמי כופר של חטופים שהוחזקו על ידו). רווחי הארגון העצומים אפשרו לארגון להשתחרר לחלוטין מהתלות בארגוני גג כמו אל-קעידה, מתלות בתורמים בעולם המוסלמי ומקנים לו עצמאות כלכלית כמעט מלאה. הרווחים מנוצלים לבניית מנגנוני ממשל בשטחים הכבושים על ידי הארגון, גיוס פעילים נוספים כולל תשלום משכורות ובניית מערכת פרסום גלובאלית להפצת דעות הארגון ומשיכת מאמינים ומתנדבים מכל העולם. הערכות נוספות (Kurdi, 2016), מציינות שבסוף 2014 עמד הונו של ארגון דאעש על  2-3 מיליארד דולר. ארגון החמאס שולט על אזור נטול משאבי טבע או מחצבים ואף הגישה הימית והאווירית חסומה בפניו. הארגון זוכה למימון רב ממדינות ערב ובתקופה מסוימת אף זכה למימון מאיראן. כסף רב מועבר לארגון על ידי ארגונים אסלאמיים ברחבי העולם במסווה של קרנות צדקה אסלאמיות. שני הארגונים הבולטים דרכם מועבר רוב המימון לארגון הינם קואליציית הצדקה ומוסד “אל-קודס” הבינלאומי.

תמליל מפגש ראשון 1 קבוצת "האדומים" - שילוב טכנולוגיה בהוראות מתמטיקה
תוכן עניינים ומבוא – דאעש מול חמאס – סמינריון עיוני

עם זאת, המממנת העיקרית של ארגון החמאס הינה קטאר המעבירה לארגון בכל שנה למעלה ממאה מיליון דולר, בנוסף למענקים מיוחדים של עוד מאות מיליוני דולרים. לאחרונה בשל החרם שהוטל על קטאר על ידי ארצות הברית ומדינות המפרץ והגדרתה כמדינה מממנת טרור, הצטמצם מאד הסיוע שלה לחמאס והיא אף גירשה את מנהלי הארגון ובראשם חאלד משעל. עם זאת, בשנים האחרונות, ובמיוחד מאז ההשתלטות המוחלטת על רצועת עזה, הפך ארגון חמאס לתעשייה המגלגלת מעל למיליארד דולר בממוצע לשנה. הארגון גובה מס מכל סחורה המוברחת דרך מנהרות ההברחה מעזה למצריים מתחת לציר פילדלפי לאורך הגבול, בנוסף יש לארגון הכנסות ממערך המיסים המתוחכם שבנה כולל מיסים מכל הסיוע המועבר לרצועה על ידי גורמים בינלאומיים. בנוסף לזאת, מנהל הארגון מאות עסקים ברחבי העולם הכוללים חברות בנייה, ביטוח, מלונאות ונדל”ן ודרכם מייצר את ההון העצום שמסייע לו בפעילותו המיליטנטית והחברתית ברצועה (סיבוני, 2015).

לסיכום, הן חמאס והן דאעש הינם ארגוני טרור מתוחכמים אשר הצליחו באמצעות ניצול עולם העסקים הגלובאלי להגיע לעצמאות כלכלית כמעט מוחלטת, ללא תלות בתרומות או סיוע מגורמים אסלאמיים אחרים. שני הארגונים מנהלים רשת אדירה של סחר ומיסים המסייעת להכנסות העצומות שלהם באפן שוטף.

צריכים עבודה אקדמית?

קבלו עבודה 100% מקורית, שנכתבה ע”י כותב מצטיין. החזר כספי מובטח

* בהשארת כתובת מייל הנך מאשר קבלת הודעות ודיוורים שונים מהאתר לרבות מבצעים, טיפים והצעות שיווקיות