מניעים ומטרות – דאעש מול חמאס –הדומה והשונה

בסמינריון עיוני במדעי המדינה או יחב”ל נמצא בדרך כלל כמה פרקים תיאורטי אשר מהווים את סקירת ספרות . הכתיבה היא בהתאם לכללי הכתיבה במדעי החברה (APA) וצריכה להפנות למראי מקום של מאמרים בעברית ובאנגלית. אצלנו תוכלו למצוא תמיכה מלאה בעבודות במדעי המדינה או ביחבל על ידי צוות כותבים מצטיין במדעי החברה.

פה יש דוגמא יפה לסקירת ספרות תיאורטית מתוך עבודה מלאה בנושא דאעש מול חמאס

עבודה זו מפורסמת באתר לאחר שקיבלנו הסכמה של בעלי זכויות היוצרים בעבודה לעשות בה שימוש. העבודה לצורך התרשמות ולמידה בלבד. אין להסיק מהאמור כי עבודה זה נכתבה על ידי צוות האתר ובהחלט ייתכן שלא כך הדבר.

השוואה בין דאעש לחמאס – מניעים ומטרות

למרות דפוסי הפעילות הדומים בחלק מהנושאים, של שני הארגונים הרי שקיימים ביניהם הבדלים אידאולוגיים מהותיים. ארגון המדינה האסלאמית פועל במטרה עליונה של הקמת חליפות אסלאמית אשר תתנהל לפי חוקי ה”שריעה” ותממש במאה ה 21 את אורח החיים וההתנהלות של החברה המוסלמית במאה השביעית לספירה. בהתנהלותו הפוליטית מבטל ארגון המדינה האסלאמית את גבולות המדינות ועצם קיום הרעיון הלאומי של מדינה הינו כפירה באידאולוגיה הבסיסית של הארגון. חתירת הארגון הינה לסדר הישן של הח’ליפות שהיה קיים באזור המזרח התיכון עם עליית האסלאם, סדר שהיה בתוקף עד לזמן נפילתה של האימפריה העות’מאנית וביטולו של מוסד החליפות על ידי אתא טורק, שליטה של טורקיה בשנת 1924. עצם שינוי שמו של הארגון ל”מדינה האסלאמית” מצביע על העובדה שגבולותיה של המדינה אינם מוגבלים או מוגדרים , המטרה הינה התפשטות מדינה זאת והחלת החוק האסלאמי על כל ארצות הכופרים במזרח התיכון ואחר כך בעולם.

החמאס, שנולד מתוך ארגון האחים המוסלמיים ומכיר ברעיון הלאומי כאחד מרעיונות היסוד שלו. החמאס פועל בזירה מוגדרת של הלאומיות הפלסטינית בניגוד גמור לארגון דאעש הפועל ללא מסגרת מדינתית מוגדרת. גם החמאס בדומה לארגון דאעש הינו ארגון ג’יהאד אסלאמי הפועל להקמת ח’ליפות אבל מטרה זאת הינה לטווח הארוך כאשר המטרה המידית הינה לאומית, הקמת מדינה מוסלמית פלסטינאית שבירתה ירושלים. את השינוי והמעבר מהרעיון המוסלמי הגלובאלי המאפיין את תנועת האחים המוסלמים,  לרעיון ההתמקדות במדינה לאומית פלסטינית מוסלמית יזם והכניס לאידאולוגיית הארגון, מייסדו שייח אחמד יאסין בשנת 1987. ניתן לסכם ולציין שמניעי שני הארגונים הינם דומים במהותם אם כי המטרות לטווח הקצר הינן שונות  במיוחד בנושא הלאומיות. החמאס באוריינטציה לאומית ברורה לגבי שטחי פלסטין ודעאש במגמה של טשטוש גבולות ומדינה אסלאמית עולמית (זלקוביץ, 2014).

תמליל מפגש ראשון 1 קבוצת "האדומים" - שילוב טכנולוגיה בהוראות מתמטיקה
תוכן עניינים ומבוא – דאעש מול חמאס – סמינריון עיוני

הסתמכות על גורמים מדינתיים

הן חמאס והן ארגון המדינה האסלאמית החלו את דרכם כארגונים צבאיים לכל דבר. אולם במהלך השנים פתחו מאפיינים המיוחסים לארגונים מדינתיים. החמאס פועל החל משנת 2007, עם סילוק הרשות הפלסטינית מהרצועה, כממשלה הרשמית הרצועה ומתחזק מערכים שלטוניים הכוללים מערכת מיסוי, משרדי ממשלה, מערכת חינוך ומשפט. בנוסף חבר החמאס בפרלמנט הפלסטיני ובמספר מוסדות ברשות הפלסטינית. גם דאעש בנה החל מ 2014 מערכת שלטונית ברורה ומוסדרת באזורים הנמצאים תחת שלטונו. הוקמו משרדי שליטה במחוזות (כולל ביצוע החלוקה למחוזות), הוקמו גופים לטיפול בחינוך, באכיפה למניעת פשיעה ושמירת עקרונות האסלאם, גופי שיטור ומערכות משפט ומיסוי מוסדרות. שני הארגונים משקיעים חלק ניכר מהכספים המגיעים אליהם לתחזוקת ובניית מערכות שלטוניות ומדינתיות. בין השאר גם על מנת לספק שירות ותמיכה לאוכלוסייה המקומית ומלנוע התמרמרות והתמרדויות. ההבדל בין הארגונים הינו שהחמאס משתמש באופי המדינתי של הארגון כחזות חיצונית כלפי העולם על מנת להסתיר את אופיו הצבאי-טרוריסטי של הארגון ולהשיג הכרה בינלאומית רחבה ככל הניתן ועל ידי כך ליצור מנופי לחץ גדולים יותר על ישראל ומצריים. ארגון המדינה האסלאמית משתמש בגורמים המדינתיים על מנת לייצר מערכת שתשמור ותפקח על התנהלות התושבים בשטחי שלטונו ותבטיח שקט מבפנים בזמן שהארגון עסוק בלחימה והתפשטות החוצה לתפישת שטחים נוספים. דאעש, בניגוד לחמאס אינו מכיר בגבולות מדינתיים טופוגרפיים ושואף למדינה אסלאמית חסרת גבולות.

צריכים עבודה אקדמית?

קבלו עבודה 100% מקורית, שנכתבה ע”י כותב מצטיין. החזר כספי מובטח

* בהשארת כתובת מייל הנך מאשר קבלת הודעות ודיוורים שונים מהאתר לרבות מבצעים, טיפים והצעות שיווקיות