סוגי טרור: לאומי, אידאולוגי, דתי – דאעש מול חמאס –הדומה והשונה

בסמינריון עיוני במדעי המדינה או יחב”ל נמצא בדרך כלל כמה פרקים תיאורטי אשר מהווים את סקירת ספרות . הכתיבה היא בהתאם לכללי הכתיבה במדעי החברה (APA) וצריכה להפנות למראי מקום של מאמרים בעברית ובאנגלית. אצלנו תוכלו למצוא תמיכה מלאה בעבודות במדעי המדינה או ביחבל על ידי צוות כותבים מצטיין במדעי החברה.

פה יש דוגמא יפה לאחד החלקים התיאורטים מתוך עבודה מלאה בנושא דאעש מול חמאס

עבודה זו מפורסמת באתר לאחר שקיבלנו הסכמה של בעלי זכויות היוצרים בעבודה לעשות בה שימוש. העבודה לצורך התרשמות ולמידה בלבד. אין להסיק מהאמור כי עבודה זה נכתבה על ידי צוות האתר ובהחלט ייתכן שלא כך הדבר.

סוגי טרור: לאומי, אידאולוגי, דתי

החלוקה בין סוגי הטרור השונים אינה בהכרח חד משמעית וארגון טרור מסוים יכול לפעול תחת יותר מסוג מוגדר בודד. בחלק מהמקרים ארגון טרור יכול לפעול תחת מוטיב לאומני הכולל בתוכו גם מוטיב דתי קיצוני (כדוגמת הטרור של חמאס או ארגון הטרור הצ’צ’ני) במקרים מסוימים השילוב הינו לא רק לאומי ואידאולוגי אלא כולל מוטיבים גזעניים כדוגמת ארגון הטרור “הנתיב הזוהר” בפרו.

פעולות טרור  מתחלקות למספר סוגים עיקריים:

הטרור הלאומי טרור לאומי או מדינתי נמצא בהגדרה של פעולות לצורך דיכוי פוליטי המבוצעות על ידי מדינה כנגד קבוצות של אזרחים או תנועות או לאומים בתוך המדינה. או לחילופין פעולות טרור של קבוצות בתוך המדינה כנגד המדינה סוג זה מחולק לפעולות של מדינות או פעילות של ארגונים בתוך מדינות. לגבי פעולות טרור על ידי מדינות, הנושא מחולק לשתי קבוצות: פעילות טרור של מדינה כנגד אזרחיה כדוגמת מחנות הריכוז ברוסיה בתקופתו של סטאלין, פעולות משטר פינושה בצ’ילה כנגד אזרחי המדינה, פעולות המשטר הצבאי (ה”חונטה”) בארגנטינה בשנות השבעים. טרור מסוג זה מוגדר לעיתים גם כפשעים נגד האנושות או הפרות זכויות אדם במדינות המערב. רבים חולקים על השיוך הזה בטענה שבעצם מוציא מדינות אלו מהגדרתם של ארגוני טרור ובכך מעניק לגיטימציה למשטרים רודניים. הסוג השני הינו פעילות של מדינה כנגד אזרחי מדינות אחרות במיוחד לא במצב של מלחמה כדוגמת פיגועי טרור המבוצעים על ידי סוכני מדינה מסוימת כנגד אזרחי מדינה אחרת. הצד השני של טרור לאומי הינו על בסיס של שליטה בשטח מסוים וקבלת עצמאות או אוטונומיה מהמדינה השלטת. כדוגמאות לארגוני טרור כאלו ניתן להציג את ארגון הטרור הבאסקי בספרד (אט”א) השואף לעצמאות חבל הבאסקים וביצע פיגועי טרור רבים כנגד מטרות אזרחיות ברחבי ספרד, תנועת הטרור הצ’צ’נית שבצעה פיגועים רבים במוסקבה וסנט פטרבורג שברוסיה, הטרור שמנהלים הכורדים נגד שלטונה של טורקיה בחבל הארץ הכורדי השואף לעצמאות, ארגוני הטרור הטמיליים בסרילנקה  וכן הטרור הפלסטיני בישראל (שהוא שילוב של טרור לאומי ודתי) (צוקרט, 2017), (בלאנדר, 2008).

תמליל מפגש ראשון 1 קבוצת "האדומים" - שילוב טכנולוגיה בהוראות מתמטיקה
תוכן עניינים ומבוא – דאעש מול חמאס – סמינריון עיוני

טרור אידאולוגי מבוסס על רצון להחלפה או שינוי של צורת משטר קיימת בסוג משטר אחר. כדוגמאות לכך ניתן לתת את ארגון “באדר-מיינהוף” שפעל בעיקר בגרמניה בשנות השבעים, ארגון “הבריגדות האדומות” ששאף להחלפת המשטר האיטלקי בשל השחיתות והקפיטליזם ופעל בדרך של חטיפה ורצח פוליטיקאים ואנשי אנשים במדינה (במיוחד זכורה חטיפתו ורציחתו של ראש ממשלת איטליה לשעבר אלדו מורו בשנת 1987), ארגוני הטרור המאואיסטיים הפועלים בנפאל מתוך רצון להחליף את המשטר הדיקטטורי במשטר קומוניסטי, הצבא האדום ביפן ששאף להחליף את המשטר הקיים ביפן וכן ארגון האחים המוסלמיים שפעל בשאיפה למיטוט המשטר והחלפת השלטון במצריים ומדינות נוספות לשלטון אסלאמי אדוק יותר (בלאנדר, 2008).

טרור דתי  מבוסס על התנגשות בין אידאולוגיות דתיות ואידאולוגיה ששואפת להשליט דת שלטת במדינה על פני הדתות האחרות. דוגמא מרכזית לכך הינה ארגון הטרור הקיצוניIRA שפעל בצפון אירלנד במסגרת הסכסוך העקוב מדם בין הקתולים והפרוטסטנטים (ופעל גם במסגרת טרור לאומי במטרה לשחרר את אירלנד משלטון בריטניה), ארגון הטרור אל- קעידה  שפועל כנגד כל העולם הנוצרי והיהודי וגם כנגד בני הברית שלהם במדינות הערביות וכמובן ארגון המדינה האסלאמית שחרט על דגלו את המטרה לנהל מלחמת קודש כנגד כל הדתות האחרות כולל נגד המוסלמים שאינם שייכים לזרם הקיצוני של הענף הסוני באסלאם (אגביבואה, 2013).

צריכים עבודה אקדמית?

קבלו עבודה 100% מקורית, שנכתבה ע”י כותב מצטיין. החזר כספי מובטח

* בהשארת כתובת מייל הנך מאשר קבלת הודעות ודיוורים שונים מהאתר לרבות מבצעים, טיפים והצעות שיווקיות