סיבות להתפתחות הטרור- דאעש מול חמאס –הדומה והשונה

בסמינריון עיוני במדעי המדינה או יחב”ל נמצא בדרך כלל כמה פרקים תיאורטי אשר מהווים את סקירת ספרות . הכתיבה היא בהתאם לכללי הכתיבה במדעי החברה (APA) וצריכה להפנות למראי מקום של מאמרים בעברית ובאנגלית. אצלנו תוכלו למצוא תמיכה מלאה בעבודות במדעי המדינה או ביחבל על ידי צוות כותבים מצטיין במדעי החברה.

פה יש דוגמא יפה לאחד החלקים התיאורטים מתוך עבודה מלאה בנושא דאעש מול חמאס

עבודה זו מפורסמת באתר לאחר שקיבלנו הסכמה של בעלי זכויות היוצרים בעבודה לעשות בה שימוש. העבודה לצורך התרשמות ולמידה בלבד. אין להסיק מהאמור כי עבודה זה נכתבה על ידי צוות האתר ובהחלט ייתכן שלא כך הדבר.

סיבות להתפתחות הטרור

חוקרים מונים מספר סיבות מרכזיות להתפתחות של ארגוני טרור במדינות ואזורים שונים. אם כי יש לציין שאין מצב מוחלט ובכל סיבה אפשרית קיימים גם טיעוני נגד להיותה סיבה לעידוד פעולות טרור  (Rapoport, 1983).

דיכוי – תופעה שאינה קיימת בדרך כלל במשטרים דמוקרטיים שבהם יש לאזרחים תקווה לשנות באמצעים של חופש הדיבור וחופש ההתארגנות. במשטרים רודניים וצבאיים לא קיימת תקווה זאת ולכן גדל הפיתוי לשימוש באמצעים אלימים. עם זאת יש לציין כי במשטרים רודניים המפעילים כח ופחד בקרב התושבים ובהם קיימת משטרה יעילה שאינה בוחלת באמצעים, דווקא קטנים הסיכויים להתארגנות טרוריסטית.

עוני ונחשלות – חיים במצב עוני יעודדו פריחת טרור, לאזרחים שחיים במצב זה אין מה להפסיד וקיים סיכוי שבעקבות פעולות הטרור ישתפר מצבו הכלכלי. התחושה כי המצב הנוכחי מתקיים עקב השלטון הקיים מעודדת את ההצטרפות לארגוני טרור, זאת בנוסף לתגמול כספי המוצע במקרים רבים על ידי ארגוני הטרור לאלו המצטרפים לשורותיהם.

ייאוש וחוסר תקווה – גור זה קשור ישירות לגורם של העוני והנחשלות, העדר התקווה לשיפור המצב ואי ראיית אופק לשיפור ידחוף את האוכלוסייה להצטרף לארגון טרור או לכל הפחות לתת תמיכה וסיוע לחברי הארגון.

אמונה בשימוש בכח – עצם האמונה שניתן לשנות את השלטון בכח מהווה גורם חזק ליצירת ארגוני טרור ולנקיטה בפעולות טרור. ארגוני טרור סוציאליסטיים שעלו על הגל הקומוניסטי האמינו שרק בשימוש בכח יוכלו לשנות את המשטר הקיים בארצותיהם.

תמליל מפגש ראשון 1 קבוצת "האדומים" - שילוב טכנולוגיה בהוראות מתמטיקה
תוכן עניינים ומבוא – דאעש מול חמאס – סמינריון עיוני

אמונה קיצונית – אמונה המשולבת בחזון קיצוני השונה מהותית מהמצב הקיים מהווה גורם דוחף חזק לעיסוק בטרור. הפער התפיסתי בין הקבוצה לשלטון מביא בהכרח לרדיפה ודיכוי והפער התקשורתי והאמונה שאין דרך יעילה אחרת אל מול הדבקות הקיצונית באידאולוגיה, יביאו לנקיטת פעולות טרור מצד הקבוצה.

מטרה המקדשת את האמצעים – הדעה הרווחת בקרב קבוצות רבות שבמידה והמטרה מוצדקת אזי כדאי ונדרש להפעיל גם אמצעים קיצוניים הכוללים אלימות ופיגועים בכדי להשיגה. עם זאת במקרים מסוימים דווקא התחושה כי ביצוע אמצעים אלימים יביא השגה אל המטרה אבל היא תהיה ריקה מתוכן ולכן עדיפה התנגדות לא אלימה. הדבר נכון לדוגמא בדת ההינדית והתבטא בפועל בהתנגדות הלא אלימה בהודו למשטר הבריטי בהנהגתו של מהטמה גנדי.

תמיכה עממית – נדרשת לצורך מתן חסות, סיוע בכסף ובדרכים שונות נוספות וגיוס אנשים לארגון. ארגונים כמו ה IRA  באירלנד והצ’צ’נים זכו לתמיכה עממית רחבה מאד שהקשתה מאד על השלטון הקיים לפעול נגדם. במקרים מסוימים הארגון יבצע פעולות טרור במדינות אחרות כאשר התמיכה בו אינה במדינה בה בוצע הפיגוע אלא תמיכה מבית, במדינת המקור ממנה הגיע.

תמיכה על ידי מדינה עוינת – גורם חשוב להתפתחות כנופיות מקומיות לארגוני טרור יעילים ומתוחכמים. מתן החסות המתבטא בעזרה במימון, נשק, אימונים ותמיכה אידאולוגית ומראלית מאפשרים לארגון הטרור להתקיים ואף לשגשג.  כדוגמאות לכך ניתן לראות את תמיכת צפון-וייטנאם ורוסיה בווייטקונג בזמן מלחמת וייטנאם, תמיכת סוריה בארגון המחתרתי הכורדי והשימוש והתמיכה שנותנת איראן לחיזבאללה ולארגוני טרור ג’יהאד עולמי נוספים.

צריכים עבודה אקדמית?

קבלו עבודה 100% מקורית, שנכתבה ע”י כותב מצטיין. החזר כספי מובטח

* בהשארת כתובת מייל הנך מאשר קבלת הודעות ודיוורים שונים מהאתר לרבות מבצעים, טיפים והצעות שיווקיות